USBden Windows 7 Kurulumu Format Atma

USBden Windows 7 kurulumu işlemi için öncelikle kurulum dosyalarının USB belleğe kopyalanması gerekiyor. Bu kopyalama işlemi program aracılığı ile oluyor.

Bu programlar aracıyla bilgisayarınızın bios’undan boot ettiğiniz usb bellek CD gibi çalışmaya başlayacak ve kurulum işlemi başlayacaktır.

Format atma işlemi bilgisayarımızı virüslerden, kalan program artıklarından, yavaşlama problemlerinden, hatalardan veya sistemle alakalı oluşabilecek mavi ekran sorunlarından kurtaran ve bilgisayarınızın daha hızlanması sağlayan, sistemsel sorunları ortadan kaldıran bir işlemdir.

Usbden format atarken benim kullandığım 2 program var.

WİNDOWS 7 CDDEN FORMAT ATMAK İÇİN TIKLAYINIZ

WinToFlash programı ile USBden Windows 7 Kurulumu:

WintoFlash programı sayesinde Windows 7 kurulum dosyalarını USB belleğe aktararak CD’den kurulum yerine USBden kurulum sağlayabilirsiniz. Yapmamız gereken Windows 7 kurulum dosyalarının yolunu gösterip programı çalıştırmak olacak. İşlemleri sizler için resimli anlatacağım. Resimlerdeki adımlar USB Belleği hazır hale getirmek içindir. USB 3.0 destekli bilgisayarlarda USB 3.0 destekli bellekler ile daha hızlı format atarsınız.

1. Öncelikle WinToFlash programını indirelim İNDİR!

2. Programı Kurulumunu gerçekleştirin. Programı Türkçe yapmak için Menüden Service altından Options’a girin. Language’den Türkçe’yi seçin.

3. Resimdeki Yeşil logoyu tıklayın.

USBden Windows 7 Kurulumu

4. Sonrakini tıklayın.

USBden Windows 7 Kurulumu

5. Burada resimde gördüğünüz gibi 2 seçin noktası var.

USBden Windows 7 Kurulumu

  • Üstteki Windows 7 dosyaları yolu yani kopyalanacak dosyaların olduğu yer. Seçin’e basıp, Windows dosyalarının yolunu gösteriyoruz. Bu dosyalar klasör içinde de olabilir. CD içerisinde de olabilir. Eğer .iso uzantılı bir dosya ise dosyaları rar’dan çıkartın ve klasörü gösterin. Resimde ben CD’nin yolunu gösterdim. Tamam dedim.

USBden Windows 7 Kurulumu

  • Alttaki dosyaların kopyalanacağı yeri gösteriyor. Yani USB belleği burada gösteriyoruz. Burada FORMATATMAK isimli belleğin yolunu gösterdim.

USBden Windows 7 Kurulumu

6. Sonraki dedikten sonra karşımıza kopyalamadan önce Lisans sözleşmesi çıkıyor. Devam diyoruz.

USBden Windows 7 Kurulumu

7. Dosya aktarımı başladı.

USBden Windows 7 Kurulumu

8. Dosyalar aktarıldıktan sonra işlem tamamlandı.

USBden Windows 7 Kurulumu

9. Dosyalar kopyalandıktan sonra USB bellek içerisinde dosyaların durumu aşağıda resimdeki gibidir.

USBden Windows 7 Kurulumu

WinToBootic programı ile USBden Windows 7 Kurulumu:

Bir diğer yöntemde WinToBootic programı ile .iso uzantılı Windows 7 işletim sistemi kalıp dosyasını USB belleğe aktararak CD’den kurulum yerine USBden kurulum sağlayabilirsiniz. Yapmamız gereken USB belleğimizi ve .iso uzantılı windows kalbımızın yolunu göstermek. İşlemleri sizler için resimli anlatacağım. Resimlerdeki adımlar USB Belleği hazır hale getirmek içindir. USB 3.0 destekli bilgisayarlarda USB 3.0 destekli bellekler ile daha hızlı format atarsınız.

1. Öncelikle WinToBootic programını indirelim İNDİR!

2. Programa sağ tuş yönetici olarak çalıştır tıklayarak çalıştırın.

3. Sol tarafta birden fazla bellek takılıysa işlem yapmak istediğiniz belleği seçebilirsiniz.

USBden Windows 7 Kurulumu

4. Sağ tarafta tıkladığımızda Windows 7 .iso dosyamızı seçiyoruz.

USBden Windows 7 Kurulumu

5. Quick Format kutucuğunu işareteyin. Do it tıkladıktan sonra “Are you sure?” çıkar Tamam’ı tıklayın.

6. USB bellek formatlanacağı için uyarı verir. Tamam’ı tıklayın.

7. İşlem başladı. Önce USB bellek formatlanır daha sonrada dosyalar kopyalanmaya başlar. İşlem tamamlanana kadar USB belleğe ve programa müdahale etmeyin.

USBden Windows 7 Kurulumu

Komut satırı yardımıyla USB Başlangıç diski oluşturma:

USBden Windows 7 Kurulumu:

USB bellekler hazırlandıktan sonra BIOS’a girmemiz gerekiyor. Bilgisayarınızı yeniden başlatın.

USB’den Windows kurmaya başlamadan önce her zaman yapacağımız ilk adım bilgisayarı USB’den başlatmanız gerektiğidir.

Bunun için yapmamız gereken bilgisayarı açtığımız gibi F2, F10 veya Delete tuşlarını (bilgisayara veya notebooka göre değişir) kullanarak BIOS ayarları kısmına girmektir.

USBden Windows 7 Kurulumu

BIOS ayarlarına girdikten sonra BOOT ayarlarını bulmalıyız ve buradan USB Belleğimizi 1. sıraya getirmemiz gerekir. Bunu da (-) ve (+) tuşlarını kullanarak gerçekleştirebiliriz.

Bazı bilgisayarda bu farklı olabilir (F5-F6 veya U-I gibi). Bunu anlamak için BIOS ekranında sağa veya alt kısma dayalı bilgilerden Change’i bulup anlayabiliriz.

USB Bellek bazı anakartlarda Removable, bazılarında USB-Disk olarak gözükür.

Bazılarında ise Removable hiç yoktur yada yapınca çalışmaz. USB belleği göstermenin yolu BIOS içerisinde Harddisk bölümü bulmaktan geçer. Harddiskin altında USB bellek saklıdır. USB Belleği üst sıraya çıkartıp, Boot ekranında Harddiski 1. sıraya getirmemiz gerekiyor. Boot bölümünde Hard Disk Drives seçeneği altında bulabilirsiniz.

USBden Windows 7 Kurulumu

USB Belleği Bootta ayarladıktan sonra F10 tuşuna basıp, Yes’i seçip enter’a basıp, kaydedip çıkıyoruz.

USBden Windows 7 Kurulumu

Boot ayarları yapıldıktan sonra bilgisayarımız yeniden başlayacak. Artık Windows kurulumunuz başlamıştır. Diğer adımları takip etmek için TIKLAYINIZ.

Hakkında Format-Atmak

Yorumlarınıza hemen cevap vermemizi beklemeyin. En yakın sürede cevap vermeye çalışacağız. Format atma işlemi işe yaramazsa bildirirseniz bizde içeriği tekrar inceleyip size yardımcı olmaya çalışırız. Çalışan yöntemi kendiniz bulursanız yorumda belirtirseniz seviniriz. CEP TELEFONLARINDA FORMATLAMA İŞLEMİNDE BAZEN PROBLEM YAŞANABİLİR. BUNDAN SİTEMİZ SORUMLU DEĞİLDİR.

3 yorumlar

  1. . Wİntoflash programı indirip kurdum birinci seçin yerine windows dosyalarını nerden bulup koyacam. C diskini gösterip ok diyorum herhangi bi kopyalama başlamıyor eksik yaptığım şey nedir teşekkür ederim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: