Windows 8.1 Recovery Format Atma Sıfırlama

Windows 8.1 recovery format atma sıfırlama işlemi bilgisayarınızı formatlayıp, ilk satın aldığımız fabrika ayarlarına geri döndürmesini sağlayan işlemdir.

BİLGİSAYARINIZDA RECOVERY BÖLÜMÜ YOKSA FORMAT ATMAK İSTİYORSANIZ TIKLAYIN.

Bu işlemin gerçekleşmesi için bilgisayarımızın recovery bölümünün silinmemiş ve zarar görmemiş olması gerekmektedir. Eğer Recovery bölümünü sildiyseniz bu işlemi GERÇEKLEŞTİREMEZSİNİZ. Eğer bilgisayarınız lisanslı bir işletim sistemine sahipse; üretici firma tarafından bilgisayarınızın bir bölümüne tekrar fabrika ayarlarına döndürmek için bir bölüm oluşturulur. Bu bölüm bilgisayarınıza format atmak istediğiniz zaman sizi CD olmadan sadece bir kaç adım gerçekleştirerek bilgisayarınızı sıfırlamanızı sağlar.

Bilgisayarınızda önemli bilgileriniz varsa yedeklemeyi unutmayınız !

Bu anlatacaklarım Windows 8.1 işletim sistemine sahip ve Windows 8.1 kurtarma bölümü olanlar için yapılacak adımlardır.

Windows 8.1’e yükseltilmiş olan Windows 8 işletim sistemleri içinde bu adımlar geçerlidir. Ancak recovery yaptığınızda Windows 8 olarak geri dönecektir. Windows 8.1’e tekrar yükseltmeniz gerekecektir.

Recovery bölümünüzün olup olmadığını anlamak için;

Masaüstündeki Bilgisayar simgesine sağ tuş özellikler yapıp, Yönet’e tıklayın.

Oradan disk yönetimine tıklayın. Burada bölümlenmiş disklerinizi göreceksiniz. Buradan recovery yada kurtarma ile alakalı bir bölüm görürseniz bilgisayarınızda recovery bölümü var demektir.

Windows 8.1 Recovery Format Atma Sıfırlama

Öncelikle yapmanız gereken Ayarlar kısmına ulaşmaktır.

Ayarlar kısmına girmek için 3 yöntem anlatacağım. Hangisini isterseniz onu gerçekleştirin.

1. Yöntem: Masaüstünde sağ kenara yaklaşın birkaç saniye beklediğinizde, sağ taraftan kenar çubuğu açılır. Oradan ayarlara tıklayabilirsiniz.

Windows 8.1 Recovery Format Atma Sıfırlama

2. Yöntem: Windows başlangıç ekranına girip, Windows + C tuşuna bastığında sağ taraftan kenar çubuğu açılır. Oradan ayarlara tıklayabilirsiniz.

3. Yöntem: Windows başlangıç ekranına girip, Arama bölümüne Ayarlar yazarak çıkan ilk sonuçtan ayarlar kısmını açabilirsiniz.

Ayarlara bölümü için kenar çubuğu açıldıktan sonra Bilgisayar ayarlarını değiştir’e tıklıyoruz.

Windows 8.1 Recovery Format Atma Sıfırlama

Açılan listeden Güncelleştirme ve Kurtarma sekmesine gidip, tıklıyoruz.

Windows 8.1 Recovery Format Atma Sıfırlama

Açılan ekrandan Kurtarma sekmesine gidip, tıklıyoruz.

Buradan 2 türlü işlem yapabiliriz.

Bilgisayarı tamamen ilk aldığımız hale getirmek istiyorsak; Her şeyi kaldırın ve Windows’u yeniden yükleyin altındaki Başlayın’a tıklıyoruz.

Eğer yedek almamız gereken dosyalar var ise; Dosyalarınızı etkilemeden kişisel bilgisayarınızı yenileyin ve Windows’u yeniden yükleyin altındaki Başlayın’a tıklıyoruz.

Windows 8.1 Recovery Format Atma Sıfırlama

Bu iki seçenekten birini gerçekleştirmek size kalmış.

Bu işlem sayesinde bilgisayarınız ilk satın aldığınız haline dönecektir.

Windows 8.1 Recovery Format Atma Sıfırlama işlemi oldukça basit gördüğünüz gibi uzun format atma işlemleriyle uğraşmak gerekmiyor…

Hakkında Format-Atmak

Yorumlarınıza hemen cevap vermemizi beklemeyin. En yakın sürede cevap vermeye çalışacağız. Format atma işlemi işe yaramazsa bildirirseniz bizde içeriği tekrar inceleyip size yardımcı olmaya çalışırız. Çalışan yöntemi kendiniz bulursanız yorumda belirtirseniz seviniriz. CEP TELEFONLARINDA FORMATLAMA İŞLEMİNDE BAZEN PROBLEM YAŞANABİLİR. BUNDAN SİTEMİZ SORUMLU DEĞİLDİR.

Bide buna bak

Windows XP Sistem Geri Yükleme

WİNDOWS XP FORMAT ATMA İŞLEMİ İşletim sisteminizde yaptığınız herhangi bir yükleme veya sistemsel bir problemden …

26 yorum

 1. bilgisayarımda sadece c sürücüsü var , bunu ikiye bölüp önemli dosylarımı yeni böldüğüm disk e atsam sonra 2. seçenek ile format atsam , önemli dosyalar kalırmı silinirmi acaba bi yardım

 2. Bilgisayar ayarlarına girdim kurtarma bölümünü açtım herşeyi kaldıra bastığımda kurtarma ortamı bulunamadı diyor.Diğerini de denedim aynı şeyi diyor.Ne yapmalıyım Lütfen yardım edin.

 3. yusuf çeliksoy

  ayarlara girdim kurtarmayada girdim herşeyi kaldıra bastım kurtarma ortamı bulunamadı diyor.diğerine de bastığımda aynı sonuç çıkıyor ne yepmalıyım.Lütfen yardım edin.

 4. ayarlara basıyom acılmıyo bilgisiyar ayarların acil cevap

 5. Ya benim pc kafayi yedi ne baslangic ekranina ne de bilgisayarin ayarlarini degistir e girmiyo kafayi yicem yardim edim recovery var ama pc skntili baska yolu yokmu… YARDIM!!!!!!!!!!!!!

 6. bilgisayarımda çift harddisk bulunuyor. resimleri,müzikleri vb.. dosyalarımı d diskine taşısam ve 2.Yöntemi gerçekleştirsem dosyalarım silinirmi? Yani 2. Yöntem sadece C üzerindemi etkilidir?

 7. bu sıfırlama işleminden sonra recovery bölümü tekrar gelir mi?

 8. bunu yapınca driverler falan gitmiyor demi?

 9. ”Dosyalarınızı etkilemeden kişisel bilgisayarınızı yenileyin” sekmesine tıkladığımda kişisel dosyalarım(D klasöründeler) silinmeyecektir değil mi?

 10. yükleme medyası veya kurtarma medyası takın yazıyor bunları takmadan bilgisayara format atmam mümkün mü ?

 11. Windows 10 yüklemek istiyorum ama pc de virüs var eğer bu şekilde format atarsam açıldığında sağ alttaki wi 10 yükleme gider mi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: