Harddisk Arızası Nasıl Anlaşılır ? Arıza Belirtileri Nelerdir?

Harddisk arızaları genelde darbelere, elektrik gidip gelmesinden ya da yoğun çalışmasından dolayı ömrünü tamamlamasından dolayı arızalanır. Ancak bilgisayarınız mavi ekran vermeye başladığı zaman bilgisayarınız size belirli kodlarla hatalar verir.

Bu kodlar bazen sürekli aynı gelir bazen ise sürekli değişerek farklı hata kodlarıyla karşısınıza çıkar. Bilgisayarlarda problemlerin çoğu windowstaki bozulmalar veya harddiskten gelir ki harddiskten geldiğini düşünüyorsanız bunu anlamanın en güzel yolu HD Tune programıyla harddiskinizi taratmaktan geçer. HD Tune programıyla harddiskteki bozuk kesimleri tespit edebilir, harddiskinizde problemin diskten mi kaynaklı olduğunu anlayabilirsiniz. Hatta ne kadar ısındığını sıcaklık derecesine kadar…

HD Tune Programını İndirmek İçin TIKLAYIN

Harddisk Arızası Nasıl Anlaşılır ?

HD Tune programını biraz anlatmak gerekirse 4 Sekmesi vardır:

 • BENCHMARK bölümünde harddiskinizin veri aktarım hızı test edilir. Grafiksel olarak bunu takip edebilirsiniz.

Harddisk Arızası Nasıl Anlaşılır

 • HEALTH bölümünde harddiskinizin sağlık durumunu gösterir. Sarı çizgiler harddiskinizde işlerin kötüye doğru gittiğinin habercisidir. Kırmızı çizgi varsa zaten o harddiskten kısa zamandan kurtulmanın gerektiği anlamına gelir. Çünkü her an bozulma riski vardır. Hemen yedeğinizi alın ve yeni harddisk satın alın.

Harddisk Arızası Nasıl Anlaşılır

 • ERROR SCAN bölümünde tarama işlemi yapılacağı bölümdür. Burada harddiskimizi tararırız. Start’ı tıkladığınız zaman tarama başlar. Tarama süresi diskin boyutuna ve sağlıklı çalışma hızına göre değişir. Taramayı başlattığımız zaman yeşil kutucuklar sağlam bölümleri; kırmızı kutucuklar ise arızalı noktaları gösterir.

Harddisk Arızası Nasıl Anlaşılır

Eğer harddiskinizden çok çalıştığı anda çatır çatır sesler cızırtılar çıkmaya başladıysa HD tune kurduğunuzda HEALTH bölümünde problemlerin başladığını sarı çizgileri göreceksiniz ve hatta kırmızı çizgilerde görebilirsiniz. Veri kaybı yaşamak istemiyorsanız harddiskinizin değerlerini ara ara kontrol edin.

Bad sectorlü bir harddiskten görüntü..

Harddisk Arızası Nasıl Anlaşılır

BAD SECTOR NASIL KAPATILIR MAKALESİNİ OKUMAK İÇİN TIKLAYIN !!!

Hakkında Format-Atmak

Yorumlarınıza hemen cevap vermemizi beklemeyin. En yakın sürede cevap vermeye çalışacağız. Format atma işlemi işe yaramazsa bildirirseniz bizde içeriği tekrar inceleyip size yardımcı olmaya çalışırız. Çalışan yöntemi kendiniz bulursanız yorumda belirtirseniz seviniriz. CEP TELEFONLARINDA FORMATLAMA İŞLEMİNDE BAZEN PROBLEM YAŞANABİLİR. BUNDAN SİTEMİZ SORUMLU DEĞİLDİR.

38 yorum

 1. Mehmet Emin

  Öncelikle kolay gelsin hocam şimdi bnm masaüstü pc var ve 20 dk 30 dk yeri geliyor 5 dk de bir resetliyor atıyor kendine illa bişey ile uğraşmama gerek kalmıyor bile ram dan şüphelendim yanına daha yeni alınmış 4 GB ram taktım ama sorunu yine yaşadım sizce asıl sebebi nedir resetliyor atmasının uzun zamandır yaşıyorum bu sorunu

  • harddiskini kontrol ettin mi ? Eğer ettiysen;

   anakartında şişmiş kondansatör varmı önce ona bak derim. birde ekran kartın varsa onun üzerindeki kondansatörlere bakabilirsin.

   anakartında dahili ekran kartı varsa harici ekran kartını çıkartıp onunla test et.

 2. Merhaba! Bilgisayarımın hard diskini yaklaşık 2-2.6 sene önce değiştirmiştim. Güzel güzel kullanırken bir anda bir sorun oluştu. Yaklaşık 4-5 aydır kullanamıyorum bilgisayarımı. Ancak projeler performanslar falan derken artık kullanma gereği oluştu. Ancak sorun devam ediyor. Bana sorunun hard diskten kaynaklanabileceği söylendi. Sorun şu: ekran parlaklığı aşırı kısık (telefon flashi tutarak bakıyorum aksi taktirde hiç bir şey görünmüyor). Sorun sadece ekranla alakalı. seste bir problem yok sadece ekran. Sİzce sorun ne olabilir? Ona göre bir çözüm yoluna başvuracağım…

 3. Merhaba Asus marka almıştım 2 hafta önce ilk başlarda hiçbirşey yoktu herşey harikayken bir anda ” whea-uncorrectable ” diye mavi ekran hatası verdi ve bunu her açışımda laptop donuyor ve hep aynı hatayı veriyor. Çoğu yerde teknik servis değiştirir diyor ama ben harddiskten olmasından korkuyorum herhangi bir cızırtı yada seste yok . Sorun nedir acaba ?

  • microsoftun sitesine girdiğidme donanımsal olduğunu gördüm. yeni aldıysanız zaten yedeklerinizi alıp, servise verin. bu hatayla ilk defa karşılaşıyorum.

 4. Merhaba 2 hafta önce Asus Gaming laptop almıştım 2 gün önce bir anda mavi ekran hatası vermeye başladı laptop açılıyor ve hemen donuyor araştırdığımda çoğu yerde ramlerden kaynaklandığını teknik servise yollamamı orada değiştirebilir dediler kullanırken hiçbir şekilde ses yada cızırtı gelmiyordu hatta oyunları yeteri kadar hızda yükledi laptopta 8 gb ssd de var hatta. Hata Kodu : whea-uncorrectable .

 5. benim pc cok yavaşladı klip izlenmiyor donuyo ve yavaş ne yapmalıyım

  • bilgisayarınızda ya virüs vardır yada harddiskinizde problem vardır. klip bile izlenmeyecek kadarsa bunlardan başkası olmaz. görev yöneticisini açıp performans sekmesine bakın. orada hangi donanınımınız ne kadar yüksek çalışıyor bir bakın. işlemciyse büyük ihtimal virüstür. harddisk içinde hd tune ile tarama yapmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: