Windows 10 Format Atma Resimli Anlatım

Windows 10 format atma bilgisayarımızı virüslerden, kalan program artıklarından, yavaşlama problemlerinden, hatalardan veya sistemle alakalı oluşabilecek mavi ekran sorunlarından kurtaran ve bilgisayarınızın daha hızlanması sağlayan, sistemsel sorunları ortadan kaldıran bir işlemdir.

Bizde Windows 10 Format Atma işlemini resimlerle adım adım görüntülü olarak size aktardık. Göreceksiniz ki format atma gerçekten çok basit bir işlem olmakla birlikte sizi ödediğiniz servis ücretlerinden de kurtaracak.

Öncelikle belirtmek isterim Recovery bölümüne sahip notebooklarda ve paket bilgisayarlarda (toplama olmayan firma çıkışlı) CD ile format atmaya gerek yoktur. Bilgilerinizi yedekleyin ve Recovery ile bilgisayarınızı ilk satın aldığnıız hale getirin.

Format atma işleminden önce cihazınızın marka modeline göre indireceğiniz driverları, firmanın web sayfasında Support & Destek bölümünden arayabilirsiniz. (Windows 10 daha yeni çıktığı için driverlarını bulamayabilirsiniz. Windows 8.1 ve Windows 8 sürümlerinin driverları da uyum sağlayacaktır)

CD YERİNE USBDEN FORMAT ATMAK İSTERSENİZ ÖNCELİKLE ŞU ADIMLARI İZLEYİNİZ !!!!! TIKLA

Windows 10 Format Atma Adımları

1. Adım:

Windows 10 kurmaya başlamadan önce her zaman yapacağımız ilk adım bilgisayarı windows kurulum CD’sinden başlatmanız gerektiğidir.

Bunun için yapmamız gereken bilgisayarı açtığımız gibi F2, F10 veya Delete tuşlarını (bilgisayara veya notebooka göre değişir) kullanarak BIOS ayarları kısmına girmektir.

Eğer harddiskinizi yeni aldıysanız BIOS ayarı yapmanıza gerek yoktur. Harddiskiniz boş ve bölümlendirilmemiş olduğu için başlarken direk CD’yi algılar ve windows kurulumu direk başlar.

Bölümlenmemiş diske windows kurmak istiyorsanız BIOS ayarı yapmanıza gerek yoktur. 4. adımdan başlayarak devam edin.

Format atma bios ayarları

2. Adım:

BIOS ayarlarına girdikten sonra BOOT ayarlarını bulmalıyız ve buradan CD okuyucumuzu 1. sıraya getirmemiz gerekir. Bunu da (-) ve (+) tuşlarını kullanarak gerçekleştirebiliriz.

Bazı bilgisayarda bu farklı olabilir (F5-F6 veya U-I gibi). Bunu anlamak için BIOS ekranında sağa veya alt kısma dayalı bilgilerden Change’i bulup anlayabiliriz.

Ayarladıktan sonra F10 tuşuna basıp, Yes’i seçip enter’a basıp, kaydedip çıkıyoruz.

Format atma bios ayarları

3. Adım:

Windows 10 Cdmizi taktıktan sonra CD’den veya DVD’den önyükleme için bir tuşa basın (Press any key to boot from CD or DVD) gördüğümüz anda klavyeden herhangi bir tuşa basıyoruz. Artık Windows 10 kurulumunuz başlamıştır.

Windows 10 Format Atma

4. Adım:

Gerekli önyüklemeleri yaptıktan sonra Windows 10 kurulum ekranı karşımıza gelecektir. İleri diyoruz.

Windows 10 Format Atma

5. Adım:

Şimdi yükleyi tıklayın.

Windows 10 Format Atma

6. Adım:

Windows 10 Format Atma

Burada Lisans anahtarımızı giriyoruz daha sonra girmek istersen atla butonuna basabiliriz.

Daha sonra Lisans koşullarını kabul et kutucuğunu işaretleyip ileri diyoruz.

7. Adım:

Özel (Gelişmiş) seçeneğini tıklıyoruz.

Windows 10 Format Atma

8. Adım:

Karşımıza disk bölümlendirme ekranı geldiğinde;

 • İlk defa windows kuruyorsak Ayrılmamış alan şeklinde tek parça bir bölüm çıkar.

Windows 10 Format Atma

 • Formatlama yapacaksak eğer 2 veya daha fazla bölümleme ekranı karşımıza çıkar. (Daha önce kaç parçaya böldüysek ona göre değişir boyut)

Windows 10 Format Atma

9. Adım:

Burada 2 şekilde anlattım.

 • Harddiskiniz yeniyse yada hiç bölümlendirilmemişse “Yeni bir diske windows kurmak için” adımlarını takip edin.
 • Harddisinize daha önceden windows kurulmuşsa; format atmak istiyorsanız “Bölümlenmiş diske windows kurmak için” adımlarını takip edin.

Yeni bir diskte windows kurmak için;

 • Diskin üstüne tıklayın.
 • Yeni’yi tıklayın.
 • C bölümünü oluşturup Uygulaya tıklayın. Sistem ayrıldı bölümü ve Birincil bölüm oluşacaktır. Bu bölümler sistem için ayırdığımız bölümler.
 • Ardından kalanla diğer bölümleri oluşturun. Birkaç bölümü ayrı ayrı oluşturabilirsiniz. (Ben 2 bölüm oluşturdum. Sistem ayrıldı bölümü ufak bir bölümdür. Windows kurulduktan sonra gözükmez.)

Resimleri Takip Edin !

Ayrılmamış alanı seçip, Yeniye tıkladım. C bölümü için ayırdığım miktarı yazdıktan sonra uygulaya tıkladım.

Windows 10 Format Atma

Tıkladıktan sonra Sistem ayrıldı bölümü çıkar bu bölüm 1’dir. Altınada Bölüm 2 oluşur burası Windows kuracağımız C bölümüdür.

Windows 10 Format Atma

Geri kalan ayrılmamış alanı seçtim. Yeniye tıkladım. Uygula dedim. D bölümü yani Bölüm 3’ü oluşturmuş oldum.

Windows 10 Format Atma

Windows 10 kurulumunu başlatmak için Bölüm 2’yi seçip, İleriyi tıklayın.

Windows 10 Format Atma

Bölümlenmiş diske windows kurmak için;

Öncelikle Diskiniz birkaç bölümden oluşuyorsa ve siz her şeyi silmek istiyorsanız tek tek tüm bölümleri silmeniz gerekir.

Ancak, sadece işletim sistemi kurulu olan diski silmek isterseniz, Windows’un kurulu olduğu bölümü silmelisiniz.

Windows kurulu olan disk bölümü bölüm 2dir. Siz sadece C bölümünü silmek istiyorsanız, emin olmak için windows kurmadan önce windows kurulu olan bölüme sağ tuş yeniden adlandır yapıp, diske SİL diye isim verebilirsiniz. Böylece format atarken sileceğiniz bölümün ismi yazar.

Windows 10 Format Atma

 • Öncelikle Sistem Ayrıldı bölümünü seçin, sil’e tıklayın ve tamam’ı tıklayın.
 • Ardından Windows’un kurulu olduğu bölümü seçi, sil’e tıklayın ve tamam’ı tıklayın.
 • Bölümler silindikten sonra Ayrılmamış alan çıkacaktır.
 • Ayrılmamış alanın üstüne tıklayın ve Yeni’ye tıklayın. Uygulaya tıklayın.
 • Sildiğimiz disk bölümleri tekrar oluşacaktır.
 • Yeni oluşan bölümü seçip, ileriye tıkladığınızda windows 10 kurulumu başlamış olacaktır.

Resimlerle anlatalım.

Resimde önceden 3’e ayrılmış bir disk var. Bölüm 1 Sistem Ayrıldı (burası sistem dosyaları bölümüdür). Bölüm 2 C bölümü. Bölüm 3te D bölümüdür.

Önce Bölüm1: Sistem Ayrıldı kısmını siliyorum. Sil’e tıkladıktan sonra Tamam diyorum bölüm silinmiş oluyor.

Windows 10 Format Atma

Bu resimde görüldüğü üzere Bölüm 2 yani C bölümünü siliyorum. İşletim sistemim C’de kuruluydu.

Windows 10 Format Atma

Sistem Ayrıldı ve C bölümü sildikten sonra silinen toplam ayrılmamış alan oluşmuş oldu. Bunu tekrar oluşturmak için Yeni’ye tıklıyorum.

Windows 10 Format Atma

Uygula dedikten sonra bölümlerim sıfırdan oluştu. Diskimizi formatlamış olduk. Artık İleri deyip kurulum işlemini başlatabilirim.

Windows 10 Format Atma

Bölüm 3 D bölümüdür. Eğer D bölümünü formatlamak istiyorsak, üstüne tıklayıp biçimlendir diyebilirsiniz.

Windows 10 Format Atma

10. Adım:

Kurulum Başladı.

Windows 10 Format Atma

11. Adım:

Kurulum tamamlandıktan sonra ürün anahtarı girmenizi isteyecektir. Ürün anahtarını daha önceden girmediyseniz bu adımda girebilir yada Daha sonra yap diyerek daha sonra da girebilirsiniz.

Windows 10 Format Atma

12. Adım:

Açılan ekranda hızlı ayarları kullanı seçin.

Windows 10 Format Atma

13. Adım:

Bu adımda E-posta adresi (Microsoft hesabı) girmeniz istenecek ancak Microsoft hesabıyla oturum açmanızı tavsiye etmiyorum. Bu adımı atla’ya tıklayarak yerel hesap oluşturun.

Windows 10 Format Atma

14. Adım:

Parola ve kullanıcı adınızı oluşturun. İleri’yi tıklayın. Windows 10 kurulmuştur.

Windows 10 Format Atma

Windows 10 Format Atma

Tüm ayarlarımızı tamamlandık. Windows 10‘unuz artık hazır …

Arkadaşlar görüldüğü üzere windows kurmak bu kadar kolay adımlardan oluşuyor. Disk bölümlendirmesini doğru yaptıktan sonra geriye hiçbir şey kalmıyor. En ufak adımlara kadar anlatmaya çalıştım. Umarım Windows 10 Format Atma işlemini başarabilirsiniz.

SIFIRDAN BAŞLAMAK İYİDİR !

KURULUMDAN SONRA BİLGİSAYAR YAVAŞLIĞI ÇEKİYORSANIZ BUNU OKUYUN TIKLA

Windows 10 Kurulumu Resimli Anlatım

Windows 10 Nasıl Kurulur Resimli Anlatım

Windows 10 Format Atma Resimli Anlatım

Hakkında Format-Atmak

Yorumlarınıza hemen cevap vermemizi beklemeyin. En yakın sürede cevap vermeye çalışacağız. Format atma işlemi işe yaramazsa bildirirseniz bizde içeriği tekrar inceleyip size yardımcı olmaya çalışırız. Çalışan yöntemi kendiniz bulursanız yorumda belirtirseniz seviniriz. CEP TELEFONLARINDA FORMATLAMA İŞLEMİNDE BAZEN PROBLEM YAŞANABİLİR. BUNDAN SİTEMİZ SORUMLU DEĞİLDİR.

Bide buna bak

Windows 8 Format Atma Resimli Anlatım

37 yorum

 1. tamam hallettim

 2. Casper Nirvana Bilgisayarım Windows 10 işletim sistemi yüklü.Uyku modunu kullandığımda Kendini kapatamıyordu. Ekran kararıyor güç düğmesi fan çalışıyordu.Güç düğmesine basılı tutarak kapatıyordum. Yine uyku moduna girdi ve bir daha açılmadı. Şimdi açmaya çalıştığımda bilgisayarım onarıma hazırlanıyor diyor onarım seçeneklerinin her hepsini kullandım ama hiçbiri Bilgisayarımı sıfırlama ma yetmedi. Acil yardımcı olur musunuz Lütfen.

  • sıfırlama başlatınca hata mı veriyor yoksa hiç mi başlatmadı.

   • Güç düğmesine bastığımda otomatik onarım hazırlanıyor diyor Sonra kişisel bilgisayar tanılama yapılıyor diyor Yeniden başlat gelişmiş seçenekler geliyor gelişmiş seçeneklerden sorun giderden Her şeyi kaldır sıfırla diyorum bir sorun oluştu diyor Her yolu denedim hiçbiri sonuç vermedi açılmıyor onarmıyor sıfırlanmıyor önceki sürüme geri dönmüyor.

 3. Merhabalar
  Bilgisayarımda crack dosya yüklerken bilgisayarıma virüs bulaştı. Bilgisayarı eski ayarlarına getirmeyi denedim ama olmadı. Bende tek çareyi format olarak düşündüm 3 oyun ve yaklaşık 1-2 gigabyte fotoğraf dışında önemli şeylerim yok. Ama tek sorun var benim win10 pro anahtarı formattan sonra yeniden kullanabilecek miyim? Aktivasyon anahtarını yeniden kullanabilmek icin nasıl birşey yapabilirim
  Teşekkürler…

 4. merhaba yeni bilgisayar aldim windows yok free dos. windows yuklemek icin gerekli cd yi internetten indirebilirmiyim yada mail olarak atabilirmisiniz driverlerle birlikte

 5. ekran parlaklığını ayarlamayı bilgisayarımda yapamıyorum.. yardımcı olur musunuz? her yolu denedim bilgisayarımda % lik dilim yok nasıl ayarlayabilirim?

 6. işletim sistemi tam olarak nerde

 7. casper windows 10 format atrken i.indekilerin gitmemesi için ne yapmalıyız

 8. başlat düğmesi bildirim paneli falan hiçbir yer çalışmıyor onları kullanmadan format atmam mümkün mü ?
  Windows 10 toshiba

 9. Windows 10 kurdum fakat açılırken bios göremiyorum ve hata verdi biosa girmem lazım acil

 10. Merhabalar benim bilgisayarım masaüstü windows 7 4gb RAM 1gb ekran kartı işlemci 2.50 Ghz acaba windows 10 a yukseltsem bilgisayarım kasarmi yoksa sorunsuz bir şekilde mi ?kullanirim

 11. windows 8 yükleyince otomatikman windows 10 mu oluyor ? windows 10 cd’si yok çünkü

 12. Peki yerel disk d silinir mi ?

 13. Lenovo z500 laptopum var. 2013 eylül ayında aldım yani iki sene oluyor. Aldığımda içinde tam hatırlamıyorum ama windows 8.0 veya 8.1 vardı. sonra windows 10 a güncelledim hiç te format atmadım bu süre içinde yani herşeyi orijinal. One Key Recovery var bilgisayarımda. Şu an recovery yaparsam ;
  1) Bütün dosyalarım silinir mi ? Yedeklemelimiyim ?
  2) Windows 8 e geri mi döner yoksa 10 mu kalır ?
  3) Windows 8 e dönerse microsoft hesabımda windows 10 olduğu için hemen tekrar 10 a güncelleyebilirmiyim ?

  • One keyde dosyalarınızın yedeklenemsiyle alakalı soruları soracaktır adımlara göre yedeklersiniz.
   Windows 8e geri döner.
   Hemen güncelleyebilirmisin bilemem ancak güncelleme bildirimi alırsın.

 14. Teşekkürler. Bütün bölümleri silme detayı çok işime yaradı.

 15. Harddrive dan da format atabiliyor muyuz ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: