Harddisk Bad Sector Onarma Kapatma Düzeltme

Harddisk Bad Sector Onarma Kapatma Düzeltme İşlemleri:

Harddisk arızasının tespitiyle alakalı daha önce bilgi vermiştik. Karşılaşılan sorunların en büyüğü bad sector ancak her bad sector probleminde yeni bir disk almak zorunda da değiliz. Bu yazımda size bunun nasıl olabileceği hakkında bilgi vereceğim.

Harddisk arızası nasıl anlaşılır TIKLA

Öncelikle HD Tune bilgisayarınıza indirin. İNDİR!

Programı indirdikten sonra Error Scan Bölümünden Start tuşuna basıp, taramayı başlatın.

Harddisk Bad Sector Onarma

HD Tune diskimizi tarattıktan sonra eğer karşımıza şunu benzer bir ekran çıkarsa yani tarama ekranında tüm bölümler yeşil değil de kırmızı kutularda varsa buradan anlıyoruz ki harddiskinizde bozuk noktalar var demektir. Bu noktalar hiç bir zaman onarılamaz ancak üstü kapatılıp, buraya veri yazılması engellenebilir. Harddisk bad sector onarma programı HDD REGENERATOR ile hataları noktalar kapatılıyor.

1. Adım:

Programı indirin ve kurulumunu yapın. Karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir.

Siyah çerçeve aldığım okla gösterdiğim bölüme tıklıyoruz. Burada cihazımıza bağlı olan diskler çıkacaktır. Harddisk, harici disk, usb bellek vs.

 Harddisk Bad Sector Onarma

2. Adım:

Bu ekranda taratacağımız harddiski seçiyoruz.

Harddisk Bad Sector Onarma

3. Adım:

Açılan siyah pencerede 2. sıradaki Normal Scan’ı seçiyoruz. Klavyeden 2’ye basın sonrada enter’a basın.

 Harddisk Bad Sector Onarma

4. Adım:

Burada bulunan bad sectorlerin onarılması için 1. seçeneği seçmemiz gerekiyor. 1’e tıklayın ve enter’a basın.

Harddisk Bad Sector Onarma

5. Adım:

Tarama işlemi başladı. Tarama başladıktan sonra yapmanız gereken hiçbir şey yok. Program kendi taramasını tamamlayacaktır ve onaracaktır. Bulunan noktalarda kırmızı B harfi, onardığı noktalarda yeşil R harfi gözükecektir. İşlem tamamlanana kadar bekleyin.

Harddisk Bad Sector Onarma

İşlem tamamlandığında bad sectorler kapatılmış olacaktır. Bu noktalara dosya yazamayacaksınız bu yüzden de mavi ekran hatalarıyla karşılaşmayacaksınız.

Hakkında Format-Atmak

Yorumlarınıza hemen cevap vermemizi beklemeyin. En yakın sürede cevap vermeye çalışacağız. Format atma işlemi işe yaramazsa bildirirseniz bizde içeriği tekrar inceleyip size yardımcı olmaya çalışırız. Çalışan yöntemi kendiniz bulursanız yorumda belirtirseniz seviniriz. CEP TELEFONLARINDA FORMATLAMA İŞLEMİNDE BAZEN PROBLEM YAŞANABİLİR. BUNDAN SİTEMİZ SORUMLU DEĞİLDİR.

Bide buna bak

Pdf Yazdırırken Karakterler Bozuk Çıkıyor

Pdf yazdırırken karakterler bozuk çıkıyor sorunun çözüm yolu yanlışlıkla tıkladığımız bir tıktan kaynaklanıyor. Eğer yazıcıdan …

54 yorum

 1. biz bide burda bu sectörleri tamir ettikten sonra veri kaybı veya işletim sistemimiz gitmez değilmi hocam ?

 2. windows 10 için geçerlimi windows 10 pro için ?

 3. Sa ben hiren boot ile hd reg yapıyom biçok bad ları buluyor fakat düzeltmiyor bunu çözimü varmo

 4. Selamın aleyküm
  kardeşim hdd içinde data varken bu kapamayı yapmamızın sıkıntısı olurmu yoksa boşaltmak şartmıdır silme baya zamanımı alacak çünkü.

 5. Ömer Faruk

  hocam benim bilgisayarımda oyun oynarken ara ara donmalar oluyor ağır çekimde gibi oluyor harddisktendir dediler hd tune programı ile tarattım hata bulamadı sizce neden kaynaklanıyor olabilir?

  • program üzerinden health bölümüne baktınız mı ? oynadığınız oyun grafik olarak yüksek bir oyun mu ? Görev yöneticisinden işlemcinin durumuna bakın.

 6. Selam hocam bende WD 320 GB Laptop HDD var ben bu diski Masaüstü PC’me 2.(ikinci)disk olarak kullanmak istiyorum ve bu HD Tune ile bad sector taramasını yaptım..hasar görmüş olanı yani HDD regeneratör ile hasar alanı kapatırsam hdd sağlam olurmu sadece veri için kullanacam.Sıkıntı olurmu yani demek istediğim bu diski sadece DEPO için kullanacam ne diyosunuz hocam :) TEŞEKKÜRLER..

  • depo olarak kullanabilirsiniz. ancak bad sectorleri kapatman bunların çoğalmayacağı anlamına gelmez. windows için kullanmaktansa veri için kullanmak ideal olur.

 7. Kesinlikle onarır mı?
  Onarmazsa ne yapmamız gerekiyor?
  içinde biraz belge var alıp hdd atacağım.

  • onarma değil kapatma gerçekleştirir bad sector büyük beladır zamanla büyüyerek devam eder önemli bilgileriniz varsa yedekleme yapıp yeni disk alın.

 8. Merhaba. Bilgisayarımda c ve d olmak üzere iki ana bölüm vardı. Format atıldıktan sonra d görünmüyor. Bilgisayarcı harddsik arızası var dedi. D de de önemli bilgilerim vardı. Nasıl tekrar geri alabilirim o verilerimi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: