Harddisk Arızası Nasıl Tespit Edilir ?

Cumartesi, 24 Kasım 2012 13:15

Harddisk arızaları genelde darbelere, elektrik gidip gelmesinden ya da yoğun çalışmasından dolayı ömrünü tamamlamasından dolayı arızalanır. Ancak bilgisayarınız mavi ekran vermeye başladığı zaman bilgisayarınız size belirli kodlarla hatalar verir. Bu kodlar bazen sürekli aynı gelir bazen ise sürekli değişerek farklı hata kodlarıyla karşısınıza çıkar. Bilgisayarlarda problemlerin çoğu windowstaki bozulmalar veya harddiskten gelirki harddiskten geldiğini düşünüyorsanız bunu anlamanın en güzel yolu HD Tune programıyla harddiskinizi taratmaktan geçer. HD Tune programıyla harddiskteki bozuk kesimleri tespit edebilir, harddiskinizde problemin diskten mi kaynaklı olduğunu anlayabilirsiniz. Hatta ne kadar ısındığını sıcaklık derecesine kadar...

Bad sector taratmak için HD Tune klasik yöntemdir. Error scan bölümüne tıklayıp start'ı tıkladığınız zaman tarama başlar. Tarama süresi diskin boyutuna ve sağlıklı çalışma hızına göre değişir. Taramayı başlattığımız zaman yeşil kutucuklar sağlam bölümleri kırmızı kutucuklarsa arızalı noktaları gösterir.

Programda HEALTH bölümü vardır. Burada harddiskinizin sağlık durumunu gösterir. Sarı çizgiler harddiskinizde işlerin kötüye doğru gittiğinin habercisidir. Kırmızı çizgi varsa zaten o harddiskten hayır gelmez. Hemen yedeğinizi almanız gerekir.

Eğer harddiskinizden çok çalıştığı anda çatır çatır sesler cızırtılar çıkmaya başladıysa hd tune kurduğunuzda HEALTH bölümünde problemlerin başladığını sarı çizgileri göreceksiniz ve hatta kırmızı çizgilerde görebilirsiniz.

Diskte BENCHMARK diye bir bölüm vardır oda harddiskinizin çalışma hızını gösterir. Bunu error scan kısmındada görebilirsiniz ancak BENCHMARK kısmında grafiksel olarak izleyebilirsiniz.

BAD SECTOR NASIL KAPATILIR MAKALESİNİ OKUMAK İÇİN TIKLAYIN !!!

Programı İndirmek İçin Tıklayın.

Programdan görüntüler...