Harddisk Arızası Nasıl Anlaşılır ? Arıza Belirtileri Nelerdir?

Harddisk arızaları genelde darbelere, elektrik gidip gelmesinden ya da yoğun çalışmasından dolayı ömrünü tamamlamasından dolayı arızalanır. Ancak bilgisayarınız mavi ekran vermeye başladığı zaman bilgisayarınız size belirli kodlarla hatalar verir. Bu kodlar bazen sürekli aynı gelir bazen ise sürekli değişerek farklı hata kodlarıyla karşısınıza çıkar. Bilgisayarlarda problemlerin çoğu windowstaki bozulmalar veya harddiskten gelir ki harddiskten geldiğini düşünüyorsanız bunu anlamanın en güzel yolu HD Tune programıyla harddiskinizi taratmaktan geçer. HD Tune programıyla harddiskteki bozuk kesimleri tespit edebilir, harddiskinizde problemin diskten mi kaynaklı olduğunu anlayabilirsiniz. Hatta ne kadar ısındığını sıcaklık derecesine kadar…

HD Tune Programını İndirmek İçin TIKLAYIN

Harddisk Arızası Nasıl Anlaşılır ?

HD Tune programını biraz anlatmak gerekirse 4 Sekmesi vardır:

  • BENCHMARK bölümünde harddiskinizin veri aktarım hızı test edilir. Grafiksel olarak bunu takip edebilirsiniz.

harddisk arızası nasıl anlaşılır

  • HEALTH bölümünde harddiskinizin sağlık durumunu gösterir. Sarı çizgiler harddiskinizde işlerin kötüye doğru gittiğinin habercisidir. Kırmızı çizgi varsa zaten o harddiskten kısa zamandan kurtulmanın gerektiği anlamına gelir. Çünkü her an bozulma riski vardır. Hemen yedeğinizi alın ve yeni harddisk satın alın.

harddisk arızası nasıl anlaşılır

  • ERROR SCAN bölümünde tarama işlemi yapılacağı bölümdür. Burada harddiskimizi tararırız. Start’ı tıkladığınız zaman tarama başlar. Tarama süresi diskin boyutuna ve sağlıklı çalışma hızına göre değişir. Taramayı başlattığımız zaman yeşil kutucuklar sağlam bölümleri; kırmızı kutucuklar ise arızalı noktaları gösterir.

harddisk arızası nasıl anlaşılır

Eğer harddiskinizden çok çalıştığı anda çatır çatır sesler cızırtılar çıkmaya başladıysa HD tune kurduğunuzda HEALTH bölümünde problemlerin başladığını sarı çizgileri göreceksiniz ve hatta kırmızı çizgilerde görebilirsiniz. Veri kaybı yaşamak istemiyorsanız harddiskinizin değerlerini ara ara kontrol edin.

Bad sectorlü bir harddiskten görüntü..

harddisk arızası nasıl anlaşılır

BAD SECTOR NASIL KAPATILIR MAKALESİNİ OKUMAK İÇİN TIKLAYIN !!!

Hakkında Format-Atmak

Bide buna bak

USBden Format Atma

USBden format atma işlemi için öncelikle kurulum dosyalarının USB belleğe kopyalanması gerekiyor. Bunun için çeşitli ...